Mida lähemale me pimedale ajale jõuame, seda rohkem vajame tuge, et hoida enda enesetunnet virksa ja õnnelikuna.
Meie närvisüsteem vajab tasakaalu, selle toetuseks saame käia värskes õhus jalutamas, märgata enda hingamist ja tarbida vitamiine, aminohappeid ning taimseid ekstrakte.
Mis on närvisüsteem?
Närvisüsteem on elundkond, mille ülesanne on vastu võtta ning töödelda nii väliskeskkonnast kui ka organismi enesest saadud informatsiooni. Närvisüsteemis on närvirakud, mille ülesandeks on organismis info edasikandmine.
Miks see meile oluline on?
Läbi selle kohaneb organism väliskeskkonna muutustega ja reguleerib organismi talitusi, et kooskõlastada kõikide elundite tööd.
Siinkohal on oluline välja tuua, et meie vaimset tervist mõjutab ka olukord meie soolestikus.
Meie soolestikus on 100 miljonit närvirakku ja seal toodetakse 95% serotoniinist. Soolestiku mikrobioota mõjutab meie kesknärvisüsteemi ja aju funktsioone.
Düsbioosi ehk mikrobioota tasakaalu hälbimist seostatakse rasvumisega, diabeediga, skisofreeniaga, autismi, ärevushäirete, depressiooni aga ka mitmete autoimmuunhaigustega.
Kõik toidud, mis sisaldavad kiudaineid, toetavad soolestiku mikrobioota head tasakaalu. Erinevad täistera teraviljad ja kaunviljad, köögiviljad, marjad, puuviljad, ürdid, seemned ja pähklid.
Loe mikrobioomist lähemalt meie blogist: Mikrobioom – kuidas testida?
Lisaks, saab meilt soetada ka Genorama GutWell soolestiku mikrobioomi analüüsi.
Missugused toidulisandid toetavad meie närvisüsteemi ja vaimset tervist?
B-grupi vitamiinid:
B-grupi vitamiinid on olulised aju tervise heaks. Mälu parandamiseks on tähtsad näiteks folaat, B4- ja B12-vitamiin, samuti aitavad need kaasa homotsüsteiini taseme regulatsioonis. B1, B3 ja B5 vitamiinid on vajalikud aju tööks, et glükoosist vajalik energia kätte saada.
Veel on tähtis vitamiin B6, aidates toota serotoniini ja sünteesida efektiivselt magneesiumi.
Loe B12 vitamiinist lähemalt meie blogist: B12 vitamiini puudus – miks see tekib ja kuidas enda organismi toetada
B6-vitamiini allikad on maitsepärm, kuumtöödeldud kala, kanaliha, Kreeka pähklid, sarapuu- ja maapähkel, kuumtöödeldud maks, küüslauk, avokaado, täistera kaerahelves, kikerhernes, porgand ja bataat; Folaadi allikad on brokkoli, rooskapsas, peakapsas, lehtkapsas, spargel, spinat, uba, kikerherned; B12-vitamiini allikad on liha, kala, juust, muna; B4-vitamiini allikad on mesi, õietolm, taruvaik, aloe vera, rohelised lehtköögiviljad, spirulina, tüümian; B3-vitamiini allikad on kartul, maks, kanaliha, kalkun, mahe rohumaa lihaveis, avokaado, maapähkel, täistera riis, seened.
Oluline on teada, et suukaudsed rasestumisvastased vahendid, kohv ja alkohol pärsivad mitme B-grupi vitamiini imendumist.
Oomega-3 rasvhapped:
Aju koosneb peamiselt rasvast, mistõttu on oluline, et organismis oleksid rasvhapped omavahel tasakaalus. Oomega-3 rasvhapete hulka kuuluv DHA (Dokosaheksaeenhape on oomega-3 rasvhape, mis on inimese aju, ajukoore, naha ja võrkkesta peamine struktuurne komponent) on tähtis vaimse tervise seisukohalt.
On leitud seoseid, et kui rasvhapped ei ole tasakaalus, siis võivad tekkida: degeneratiivsed närvisüsteemi haigused (nt. Alzheimeri tõbi); ateroskleroos ehk arteri lubjastumine; trombid ja autoimmuunhaigused (organismi loomulik kaitsesüsteem ei suuda vahet teha enda ja võõraste rakkude vahel, põhjustades ekslikku rünnakut enda rakkude vastu).
Head oomega-3 rasvhapete allikad on kalaõli, vegan ehk merevetikast valmistatud oomega-3 toidulisand, rasvane kala nagu heeringas, forell, lõhe, mahe rohumaa lihaveis, chia seemned, linaseemned, kreeka pähkel, külmpressitud mahe oliiviõli ja kanepiõli.
Aminohapped:
Peamine roll aminohapetel on meie keha ehitusblokkideks olemine. Aminohapetest saab kokku panna erinevaid valke, ensüüme, hormoone. Aminohapped aitavad suurendada vastupanuvõimet stressile ja stimuleerivad närvisüsteemi. Pikaajaline pinge kujuneb aja jooksul krooniliseks stressiks. Et seda ei juhtuks, on kasulik tarbida aminohappeid!
Ecosh Life, Meelerahu – on mõeldud närvisüsteemi toetamiseks pingelistel perioodidel. Toode sisaldab aminohappeid nagu L-Trüptofaan, L-Türosiin, L-Tauriin ja L-Teaniini. Taimedest: roosilõhnalist kuldjuurt (Rhodiola rosea), mis stimuleerib stressi korral närvisüsteemi ja intellektuaalseid funktsioone ning punast kannatuslille õite ekstrakti (Passiflora incarnata), mis suurendab keha vastupanuvõimet stressile. Foolhape toetab südame tööd.
Ashwagandha:
See taim on üks väheseid rahustavaid adaptogeene, mida on traditsiooniliselt kasutatud ärevuse, halbade unenägude, kerge obsessiiv-kompulsiivse häire, unetuse ja närvisüsteemi töö parandamiseks.
Traditsioonilisest ajurveeda meditsiinist. Aitab tasakaalustada ja tugevdada organismi, mõjub rahustavalt närvisüsteemile. On kasutatud selja-, liigeste- ja närvivalu korral, artriidi ja unetuse puhul. Aitab depressiooni, meeleolukõikumiste, paanikahäirete või närvilisuse korral. Turgutab mälu ja aitab stimuleerida ajutegevust.
Ashwagandha toetab neuroloogilise, reproduktiivse, endokriinse süsteemi normaalset talitlust, aitab kaasa energia tootmisele. (Ecosh; Cytoplan; Nature’s Answer)
Loe lisaks meie blogist: Ashwagandha – looduslik stressi leevendaja
Naistepuna:
Naistepuna aitab üle saada hirmudest, nukrameelsusest, vähendab närvilisust, tõstab meeleolu, leevendab masendust, aitab nõrkuse ja anoreksia, keskendumisvõime puudumise ning menopausist tuleneva masenduse korral. Aitab ka päevarütmi segi minekust tekkinud unehäirete ja unevaeguse korral.
Hundihamba juure tõmmis:
Leevendab pingeid ja kaitseb keha füüsiliste, vaimsete ja emotsionaalsete pingete korral.
Tasakaalustab keha üldist funktsioneerimist – tugevdab ja toniseerib organismi üldist elujõudu, parandab seedimist ja kiirendab ainevahetuse tööd. Toetab ka põrna ja neerude talitust.
Mida me saame iseenda heaks veel teha, et närvisüsteemi toetada?
– Värskes õhus kõndimine või ükskõik missuguse trenni tegemine, aitab kehal toota rõõmuhormoone ja luua heaolutunnet.
– Hingamise märkamine on oluline, sest enamik meist hingab väga pinnapealselt. Mida sügavamalt inimene hingab, seda paremini saab ka närvisüsteem rahuneda.
– Samuti aitab rahuliku muusika kuulamine rahuneda ja lõõgastuda.
– Eeterlikud õlid: Orgaanline Lavendel; Orgaaniline vitaalsust ja energiat tõstev eeterlike õlide segu; Orgaaniline Nelk; Orgaaniline lõõgastav stressivastane eeterlik õli.
– Viirukite, salvei või palo santo põletamine.
Toetame ja hoime ennast! ♡
Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka
Allikad:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31490017/
https://elundkonnad.weebly.com/naumlrvisuumlsteem.html
Toitumisnõustaja avaldab: kuidas toetada vaimset tervist läbi toidu?