Rasedus – kuidas saab tulevane ema end ja kõhubeebit toetada, et lapseootus oleks rõõmu täis ja nauditav aeg?

Terviklik ja hoitud rasedus – võtmesõnadeks on puhta vee tarbimine, liikumine värskes õhus, tasakaalustatud toitumine (konkreetsetele vitamiinidele/mineraalidele tähelepanu pööramine), võimalikult looduslähedane eluviis, mis on kooskõlas looduse rütmidega – ühendus oma kehaga ehk pidev biotagasiside kuulatamine igal võimalikul kohalolu hetkel. Hingates sisse ja välja, olles ühenduses oma vajadustega.

Meie keha teab kõige paremini, mis meid toetab ja mis mitte. Tasub seisatada ja teda kuulata. Samuti kuulatada oma kõhubeebi märguandeid. 

Puhas vesi on miski, millest ei saa üle ega ümber, sest vedeliku vajadus raseduse ajal suureneb järjest. 

See on tähtis, sest raseduse ajal suureneb keha füüsiline koormus, toimub loomulik kehakaalu tõus ja lisaks vajab keha rohkelt vett, et ema ja lapse ainevahetusprodukte väljutada.

Liikumine värskes õhus, eriti looduse keskel, kus ei ole palju linnakära, aitab luua rahu meeltesse. Väikesed jalutuskäigud pargis või roheluse keskel on kehale ja lapsele väga tervistav. 

Kõik, mis toimub emaga raseduse ajal, kandub pisibeebile üle. Ta tunneb Ema emotsioone. Ta on Emaga täielikult kontaktis ja tajub, mis nende ümber toimub. Sellepärast oleks oluline olla võimalikult palju rahulikus keskkonnas, mis toetab Ema vaimselt. Näiteks, kuulata ilusaid mantraid või lihtsalt ilusat muusikat või olla oma armastatud inimeste keskel, kellele saab toetuda ja rõõmusid ning muresid jagada.

Peatu, et sügavalt sisse ja välja hingata. 

Kui need kaks on hästi tagatud, siis kolmas väga oluline aspekt, millele tähelepanu pöörata, on tasakaalustatud toitumine. Tervislik toit on vajalik, et emaüsas arenev organism oleks varustatud kõigega, mida ta vajab kasvamiseks. Siiski, ei tohi ära unustada, et veelgi enam vajab tähelepanu Ema ise, sest paljud tema keha toitainete, mineraalainete ja vitamiinide tagavaradest võivad sellel eluperioodil ammenduda. 

Nii Ema kui ka loote organismi vajadused peavad olema rahuldatud, sest arenev loode saab kõik vajalikud toitained läbi platsenta.

Milliseid vitamiine ja mineraale tohib tarbida raseduse või imetamise ajal?

Üks on selge, kõik inimesed on individuaalsed ja igaüks peaks leidma oma kehale sobivaima variandi. Siinjuures on väga oluline luua kontakt iseendaga. Tunnetada, mis signaale keha Sulle annab – kas ta vajab midagi või mitte. 

Raseduse ajal ja pärast sünnitust, rinnaga toitmisel, võib tekkida väsimus ja suur vajadus oma keha kuidagi turgutada. Selleks on olemas vitamiinid ja mineraalid, mis aitavad seda teha.

Vitamiinide tähtsus:

  1. vitamiinid on eluks hädavajalikud;
  2. vitamiinide kestev defitsiit on organismile kahjulik ja koguni ohtlik;
  3. vitamiinid ei asenda muid toitained;
  4. üks vitamiin ei asenda teist.

Mineraalide tähtsus:

  1. luude ja hammaste põhielement;
  2. pehmete kudede, lihaste vererakkude jne oluline koostisosa;
  3. kehavedelike tervise, närvide elastsuse ja reageerivuse mõjutaja.

Milliseid vitamiine/mineraale vajadusel juurde võtta, et keha ja vaimu toetada:

(NB! Toodete manustamise kohta lugeda täpsemalt toodete kirjeldusest! Kindlasti ei peaks kõiki korraga manustama, vaid vastavalt vajadusele leida endale sobivad toidulisandid.)

1. TOITAINETE MULTIKOMPLEKS RASEDUSE JA IMETAMISE AJAKS 

Spetsiaalselt töötatud välja selleks, et katta organismi vajadused kõigi raseduse staadiumide ja imetamise ajal. Mineraalne pulber, milles on: kaltsium (334mg), magneesium(117.7mg), raud(11mg), tsink(8mg), mangaan(0.74mg), vask(0.66mg), kroom(150µg) ja seleen(150µg).

2. C-VITAMIIN

C-vitamiini on vaja organismi vastupanuvõime tõstmiseks, väsimuse ning stressi peletamiseks. C-vitamiin aitab kaasa normaalsele psühholoogilistele funktsioonidele, närvisüsteemi normaalsele talitlusele ning suurendab raua imendumist. Lisaks aitab vitamiin C kaasa kollageeni normaalsele moodustumisele luude, kõhrkoe, veresoonte, kapillaaride, hammaste, igemete ja naha normaalseks talitluseks.

3. MAGNEESIUM (Ecosh; Cytoplan)

Magneesium aitab kaasa lihaste lõdvestumisele ja luukoe tekkimisele, aitab vähendada väsimust ja kurnatust, toob hea une ning toetab närvisüsteemi, südamelihaste ja vereringe normaalset talitlust.

Magneesiumi soovituslik päevane tarbimine:

  1. Rasedad: 350-360 mg/päevas
  2. Imetavad emad: 310 – 320 mg/päevas

4. B-VITAMIIN (Cytoplan; Ecosh) 

B-vitamiinid: aitavad kaasa raku energia tootmisele; vähendavad väsimust ja kurnatust; toetavad närvirakkude omavahelist suhtlust (mälu, keskendumine, kontsentreerumine); toetavad normaalset aju, närvi-, hormonaal- ja immuunsüsteemi talitlust; B-vitamiine on kehal vaja rasvade, süsivesikute ja aminohapete normaalse ainevahetuse tagamiseks; Samuti närvisüsteemi, lihaste ja südamelihase talitluseks ning maomahla normaalseks tekkimiseks.

Loe B12 vitamiinist meie blogisB12 vitamiini puudus – miks see tekib ja kuidas enda organismi toetada

5. D-VITAMIIN 

D3-vitamiin toetab immuunsüsteemi, luude ja hammaste ehitust ning närvisüsteemi ja ainevahetuse normaalset talitlust.

Päevane soovitatav kogus rasedatel ja rinnaga toitvatel emadel on 10 μg. Vitamiin D allikateks toidus on lõhe, heeringas, tuunikala, krevetid, makrell, piim, munakollane, kalarasv. Vitamiin D moodustub nahas ka päikesevalguse toimel (aga sügisel-talvisel perioodil võiks võtta d-vitamiini kindlasti juurde). 

6. Multivitamiinina sobib VITABOOST 

Vitamiinide ja mineraaliderikas Vita Boost on tõeline toitainetekokteil Eesti väemarjadest. Kibuvitsast, astelpajust, mustikast ja mustsõstardest koosnev marjade segu toetab organismi vastupanuvõimet, annab toonust ja paneb silma särama just päikese- ja vitamiinivaesel perioodil.

7. KURKUMIINI ekstrakt

Kurkumiini ja piperiini 95%-ne ekstrakt koos tõhusust juurde andva kurkumi BCM-95 ekstraktiga toetab südame, hingamisteede, seedetrakti ja liigeste normaalset tegevust, kaitseb rakke vabade radikaalide kahjustava mõju eest toetades sellega immuunsüsteemi vastupanuvõimet (mikroobide, parasiitide ja seente vastu), aitab vähendada väsimust ja kurnatust ning toetada vaimset tervist.

8. FOOLHAPE

Raseduse alguskuudel suureneb keha vajadus saada foolhapet.  

On tehtud uurimistöid, mis kinnitavad, et foolhape vähendab arengurikete ohtu – eriti aju ja seljaaju osas (neuraaltoru defektid). 

Bioaktiivsed foolhappe kapslid aitavad kaasa normaalsele vereloomele, homotsüsteiini normaalsele ainevahetusele, psühholoogilistele funktsioonidele, immuunsüsteemi normaalsele talitusele ja väsimuse ning kurnatuse vähendamisele.

Soovitatav päevane toiduga sissevõetav kogus foolhapet:

  1. Rasedad naised või rasedust planeerivad naised – 600 mcg 
  2. Rinnaga toitvad emad – 500 mcg

9. OOMEGA-3 (Cytoplan Lem-O-3; Cytoplan kalaõli kapslid; Ecosh)

Ühe kõrgeima ent optimaalseima EPA ja DHA (oomega 3) sisaldusega ning taimsete õlidega rikastatud kalaõli aitab hoida igapäevast normaalset asendamatute rasvhapete sisaldust kehas ning toetada silmade, südame-, närvi-, aju-, liigeste ning immuunfunktsiooni. Kõrge kvaliteediga kalaõlist tehtud kapslid toetavad ka nägemist ja vererõhu teemade korral. 

10. PIIMHAPPEBAKTERID EHK PROBIOOTIKUMID (Enzymedica; Ecosh; Dr.Ohhira; Tisso)  

Piimhappebakterid toetavad soolestiku mikrofloorat ning osalevad aktiivselt toitainete lõhustamises ja imendumises.

11. BOULARDII (Cytoplan; Ecosh)

Probiootiline Boulardii toodab polüamiine nagu spermiini ja spermidiini, kaht limaskestade alusmolekuli, mis aitavad hoida limaskesti normaalsetena ning kaitsta neid kahjustuste eest.

Soolestiku normaalsel mikroflooral on iseloomulik anatoomiline ehitus biokile kujul. Biokile on esmaseks kaitseliiniks infektsioonide vastu, seetõttu ongi rikutud mikroflooraga inimesed tundlikumad nakkushaiguste suhtes.

12. SEEDEENSÜÜMID (Enzymedica; Ecosh)

Ensüümidest sõltub südame töö, hingamine, mõtlemine, organismi sisemise tasakaalu hoidmine ja normaalne kehakaal. Ilma ensüümideta ei jõua toitained verre, rakkudesse ega kudedesse.

13. RAUD   

Tervise seisukohalt on täiesti asendamatu raud. Raud (Fe) on hemoglobiini (Hgb) moodustaja, mis kuulub iga keharaku tuuma.

Raua vajadus raseduse ajal on 15–20 mg päevas. 

Toidud, mis sisaldavad rauda on: maks, liha, munad, punane spinat, oad, rosinad, maasikad, tomatid, küüslauk, seened. 

Head rauataseme tõstjad on näiteks, kiivid ja maasikad. Suvi on selle jaoks hea aeg –  saab süüa palju värskeid, kas oma aias või Eestis kasvatatud, maasikaid.

Mida oleks oluline meeles pidada:

  1. Vitamiin C suurendab raua imendumist;
  2. Kliid, tee, kohvi, piim, spinat ja munakollane vähendavad raua imendumist. 

Raud diglütsinaat koos imendumist soodustava bioaktiivse C-vitamiiniga aitab kaasa normaalsele verepunaliblede ja hemoglobiini moodustumisele ning hapniku transpordile kehas. Lisaks aitab raud vähendada väsimust ja kurnatust.

14. TSINK 

Tsink on vajalik mikroelement kilpnäärme, suguhormoonide, kasvufaktorite sünteesis ja talitluses. Samuti aitab kaasa immuunsüsteemi ja ainevahetuse normaalsele talitlusele,  maitse- ja lõhnaaistingu tagamisele, kasvule ja heale nägemisele.

15. SELEEN

Seleen aitab kaasa kilpnäärme, immuunsüsteemi ja spermatogeneesi normaalsele talitlusele. Lisaks aitab seleen kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest ning hoida juuksed ja küüned terved.

Inimorganism seda väärtuslikku ainet ise sünteesida ei oska, seetõttu peab selle saama toiduga. Seleeni leidub kõige rohkem maksas, neerudes, spermatosoidides ja lihastes.

16. MUSTKÖÖMNEÕLI

  1. Sisaldab vitamiine E, D, C, B (B1, B2, B3, B6, B9);
  2. Sisaldab küllastamata rasvhappeid ja 15 aminohapet;
  3. Sisaldab erinevaid makro- ja mikroelemente (K, Na, Mg, Fe, Zn, Se jne);
  4. Rikkalik Omega-9, Omega-6 ja Omega-3 rasvhapete poolest;
  5. Need rasvhapped aitavad parandada südame-veresoonkkonna heaolu, närvisüsteemi ja seedetrakti.

Loe mustköömneõli kohta lisaks meie blogipostitusest.

NB! Tarvitada ainult imetaval emal, raseduse ajal mitte!

17. ASHWAGANDA (Ecosh)

See on üks väheseid lõõgastavaid (mitte stimuleerivaid) adaptogeenseid taimi ning seda on traditsiooniliselt kasutatud heaolu tunde suurendamiseks ja une kvaliteedi toetamiseks. Peamiselt kasutatakse taime organismi tasakaalu viimiseks.

NB! MANUSTAMINE: raseduse või imetamise ajal pidada nõu oma terapeudi või arstiga, aga soovitatav kogus on ½ tavalisest soovitatud kogusest.

18. KUMMELITEE 

Rahustava toimega on näiteks, kummelitee. Kummel rahustab kõhtu ja leevendab kõrvetisi ja iiveldust.

Nipp hommikuse iivelduse vastu: Tehke õhtul tee valmis ja asetage see voodi kõrvale termosesse. Kohe pärast ärkamist, kuid enne tõusmist, jooge kummeliteed. Väikeste ja aeglaste lonksudena. Magu hakkab tööle kui me tõuseme püsti, seega, enne seda keha neutraliseerib ja vooderdab magu. (Võetud: https://teebutiik.ee/blogi/wiki/rase-rase/)

Südamest südamesse, palume, et enne millegi tarvitama hakkamist, oleks siiski hea pidada nõu, kas enda terapeudiga, arstiga või kellegagi, keda Te usaldate.

Sinu ja pisibeebi tervise toetuseks!

Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka

Was this post helpful?

Lisa kommentaar