Keha põhikütus on glükoos, lihtsuhkur, mis varustab kõiki meie rakke energiaga, mida need vajavad talitluseks, tervenemiseks, kasvuks ja paljunemiseks.

Glükoos hoiab meid käigus – ja hoiab meid elus. Selle abil töötab kesknärvisüsteem, nagu ka kõik elundid kehas, kaasa arvatud süda. Glükoosi kasutame lihaste kasvatamiseks ja talitluseks ning see täidab elutähtsaid funktsioone, nagu kahjustatud kudede ja rakkude parandamine.

Kui sööte toitu, lagundab keha selle glükoosiks ja saadab vereringesse, et see saaks liikuda iga rakuni. Kuid keha ei saa glükoosi otseselt kätte. Ta vajab selleks pisut abi pankreaselt ehk kõhunäärmelt, mis on mao taga paiknev suur sisenõristusnääre.

Pankreas seirab pidevalt vereringet. Kui see avastab glükoositaseme tõusu, vastab ta sellele hormooni insuliin tootmisega. Insuliin kinnitub rakkudele ja annab neile signaali avaneda ning absorbeerida verest glükoosi. Seega võimaldab insuliin nii rakkudele vajalikku energiat saada kui ka kindlustada, et veresuhkru tase oleks stabiilne.

Kui veres on rohkem glükoosi, kui rakud tarbida suudavad-näiteks kui olete söönud eriti rammusa eine nt searibid siirupises barbecue-kastmes; teisisõnu, hulkrasva koos suhkruga) – käsib insuliin liigse glükoosi maksas talletada e. deponeeridaja ka teistes kudedes nt lihastes ühendina, mida nim. glükogeeniks.

Mingil hetkel, kui glükoositase langeb – nt söögikordade vahel või intensiivse füüsilise tegevuse perioodil – võib maks talletatud glükoosi e. glükogeenivarud rakkudele kasutamiseks vabastada. Kõige tõhusamat mõju glükogeeni lõhustamiseks avaldab kõhunäärme hormoonglükagoon (ja neerupealiste hormoon adrenaliin). Maksa glükogeenivarud hakkavad lõppema juba mõni tund pärast söömist. See kõik toimib nii, kui maks on tugev ja talitab hästi. See on tavaliselt tõhus süsteem glükoosi optimaalseks kasutamiseks.

Aga see hakkab viltu kiskuma, kui pankreas ei suuda vajaduse puhul küllalt insuliini toota. See läheb käest ära ka siis, kui mõned rakud hakkavad keelduma laskmast insuliinil kinnituda ja avamast rakku glükoosi vastuvõtmiseks. Seda nimetatakse insuliiniresistentsuseks.

Kui esineb kumbki neist probleemidest või mõlemad, siis rakud ei eemalda verest küllaldaselt glükoosi. Keha eritab osa liigsest glükoosist uriini, mis võib põhjustada sagedasemat urineerimist, põhjustades kehas veepuudust ja panna teid janu tundma. Kui pankreas ei tooda piisavalt insuliini ja/või teil on insuliiniresistentsus, siis on teil risk 2 tüübi diabeedi tekkimiseks või prediabeet, mispuhul on veresuhkrusisaldus kõrge, kuid mitte veel diabeedi tasemel.

2 tüübi diabeedi eelkäia on kõikuv, kuid madal glükoositase-nimetusega hüpoglükeemia – mis näitab suurt probleemi keha võimekuses glükoosi käidelda. See juhtub siis, kui maksa võime glükoosi talletada ja vabastada on kahjustatud. See võib juhtuda ka siis, kui teil ei ole võimalik võtta iga 2 h tagant kerget einet, tasakaalustatud suupistet nagu näiteks mõni puuvili (suhkur kaaliumi jaoks) ja köögivili (naatriumi jaoks).

Üldiselt on teadmata fakt, et 2. tüüpi diabeet ja hüpoglükeemia saavad alguse neerupealistest. Kui teil on pidev stress ja te kogete elus pikaajalisi raskusi, paneb see neerupealised ujutama keha üle adrenaliiniga, hormooniga, mis hädaseisundi korral laeb teid energiaga. Kuigi äkk ohu korral on see kasulik reaktsioon, siis pidevas kriisiolukorras tegutsedes ja omamata võimalust söövitavat adrenaliini, millega teie elundite ja näärmete kude on küllastatud, füüsiliselt ära põletada, võib adrenaliin viimaks tõsist kahju teha.

Kui sööte emotsioonide ajel toodab pankreas insuliini (kõhunäärme hormoon), mis seguneb vereringes hirmust põhjustatud söövitava adrenaliiniga (neerupealiste hormoon), muudab see ajajooksul keharakud sellele hormoonisegule “allergiliseks” ning viib insuliini ebapiisava tootmiseni ja glükoosi vastuvõtmatuseni keharakkude poolt. Siit võivad alguse saada ka toidutalumatused ja allergiad mingitele toiduainetele.

Kui inimesed lähevad elust läbi ennast kurnates ja toites stressi praetud ja rasvarohkete toitude, jäätise ja kookidega jne, siis viivad nad pankrease tasakaalust välja. Kui maks peab enda peale võtma liigselt söödud rasva töötlemise koorma, võib toit, milles on palju nt loomset rasva muuta ka selle elundi lojuks ning võimetuks glükogeeni e. glükoosi talletama ja vabastama nii, nagu peaks.

Lisaks insuliinile toodab kõhunääre ka olulisi ensüüme, mis lõhustavad süsivesikuid, rasvu ja proteiine. Ilma kõhunäärme toodetud ensüümideta (kõhunäärme kahjustuse korral) ei suuda me korralikult toiduaineid seedida ja need liiguvad läbi organismi seedimata kujul, põhjustades seedehäireid, iiveldust, paistetust, isegi kõhulahtisust. Teisest küljest jälle, kui kõhunääre on kahjustatud ei tooda pankreas ka piisavalt inhibiitoreid. Inhibiitorid on ained, mis takistavad ensüüme pankreast ennast lagundada. Inhibiitorite väheses lisab veelgi ohtu kõhunäärmele.

“Veresuhkru tasakaalutus näitab, et kõik kolm organit  – pankreas, maks ja neerupealised võivad olla suure koormuse all”.

Millised on eeldiabeedi ja 2. tüüpi diabeedi tunnused?

  • Ebaharilik janutunne, kuiv suu, sage urineerimine – tuleb sellest, et keha kasutab vett liigse suhkru väljutamiseks.
  • Ebaselge nägemine – kui teil on veepuudus, võib keha tõmmata vett silmaläätsedest, aitamaks liigset glükoosi välja uhtuda.
  • Ebaharilik janutunne -tuleb sellest, et rakud ei saa toitumiseks piisavalt glükoosi.
  • Väsimus ja ärrituvus – tuna teil ei ole energiat nagu siis, kui rakud saavad normaalselt kütust glükoosi näol.
  • Seedimisprobleemid- kui pankreas on alatalituses, siis ei tooda kõhunääre ka piisavalt ensüüme, mis toidu lõpuni aitaks lagundada. Toit jääb organismi roiskuma.
  • Hüpoglükeemia – need veresühkru langused ja energia madalseisud, mis võivad toimuda iga kahe tunni järgi on põhjustatud maksa nõrkusest ja neerupealiste vähesest aktiivsusest.

Millised stressimõtted tekitavad veresuhkru probleeme?

Nii nagu on suhkruhaigetel raske omastada toidust suhkrut, nii on neil raske omaks võtta ja aktsepteerida ka armastust. Veresuhkru probleemid on seotud tundega, et elus puudub magusus või on magusat üliohtralt kellegi lämmatava ülehoolitsemise näol.

Lastel võib suhktutõbi tekkida vanemate lahutuse, tülide või kellegi lähedase surma tõttu. Tundest, et nemad on põhjustanud vanemate tülid, lahkumineku ja et vanemad ei armasta neid enam. Tundest, et nad pole vajatud ega tahetud.

Kui suhkrutõbi tekib vanemas eas, siis on see sageli seotud tüsedusega ning viitab ülesöömisele, et kompenseerida armastuse ja hoolitsuse puudujääke, samuti suutmatusele armastust vastuvõtta.

Tihti võib esineda veresuhkru tasakaalutuse puhul pahameelt, et peab iseenda eest vastutama, soovi olla armastatud, aga ise mitte armastada, olla hoolitsetud nii, et ei pea ise andma. Suhkruhaiged tunnevad sageli, et nad on emotsionaalselt isoleeritud, kurvad ja üksikud. Suhkruhaigus viitab võimetusele armastada ennast ja/või teisi. Suhkruhaigus võib viidata ka teiste armastuse väljateenimisele ennast ja enda heaolu unustades. Neil tuleks õppida rohkem enda peale mõtlemist.

Veresuhkru tasakaalutust tekitavad mure ja hirm, mis tulevad puudusteadvusest, et mul ei ole piisavalt abi, oskusi, lähedust, armastust, raha jne. Meil on tegelikult kõik olemas, mis tuleneb küllusteadvusest, et kõigile jätkub. Sageli on meisse lihtsalt sügavale sissejuurdunud tunne, et me pole väärt õnne, raha, armastust, toetust, abi  lükates selle tagasi, isegi kui seda pakutakse ja tihti ootame me armastust inimeselt, kes ise vaevleb armastuse näljas ja ei oska samuti armastust anda, ega vastu võtta. Kuna välismaailm on alati sisemaailma peegeldus, siis me kutsume enda ellu enda sarnaseid inimesi, saades endale nn peegli, kes meile meid ennast peegeldaks. Selle peegelduse toimel saaksime ennast ja olukorda muuta. Õppides andma teisele, õpetad sa sellega ka teisi sulle andma.

Seega suhkrutõvest tervenemine tähendab, et tuleb õppida ennast armastama, aktsepteerima ennast sellisena nagu sa oled, iseenda omaksvõtmist, enesejaatust ning armastust jagama ja vastu võtma. Kõhunäärme probleemid on seotud tasakaalu säilitamisega elus – tasakaaluga andmise ja saamise, töö ja lõbu, hirmu ja armastuse vahel. Enese armastamine tähendab ka oma keha eest hoolitsemist. Ma hoolin endast ja oma kehast nii palju, et ma vaatan, mida ma suhu pistan või mida mitte.

Affirmatsioonid e. jaatused on laused, mida endale öelda, et muuta negatiivseid mõttemustreid positiivseks

“Ma olen valmis oma käitumist ja mõtlemist muutma”
“Ma olen valmis lahti ütlema vajadusest liigsöömise/alkoholi/enesehävituslike meeleseisundite järele”
“Ma olen veatu ja vaba kõigest joovastavast ja enesehävituslikust”
“Ma viin läbi muutuse, ma hoolin endast piisavalt, et vaeva näha”
“Ma olen ümbritsetud armastusest, mida ma nii väga vajan”
“Ma olen väärtuslik ja väärtustan ennast isegi siis, kui teised mind ei väärtusta. Ma tean oma hinda”
“Iga hetk on ilus ja tänulikkust väärt”
“Mul on nii palju, mille üle olla tänulik”

Siin on mõned kinnitused, mida endale öelda päevas sadu kordi. Kõige paremini aga toimib lause, mis Sa ise endale leiad ja Sinus töötama hakkab.

Toidud, mida veresuhkru tasakaalutuse puhul vältida

Tasub vähendada või vajadusel menüüst üldse välja jätta järgmisi toite:

  • Piimatooteid – juustu , piima, koort, võid.
  • Rasvaseid praetud ja töödeldud toite -praekartulid, praetud liha jne.
  • Töödeldud õlisid.
  • Süsivesikurikkaid töödeldud toite – jäätis, koogid, pirukad, saiad jne – eriti toite, kus on koos rasv, suhkur ja nisujahu.
  • Liigne kohv ja alkohol.

NB! Üldlevinud eksiarvamus on, et diabeeti põhjustab niisuguste toitude ohter tarbimine, milles on palju suhkrut. Tegelikult ei ole probleemiks suhkur. Selleks on suhkru ja rasva kombinatsioon – kuid peamiselt rasv. Rasv kurnab maksa.  Näiteks võite kogu elu terve päev ja iga päev puuvilju süüa ja mitte kunagi haigestuda vaid otse vastupidi suurel hulgal puuviljade söömine on kõige tõhusam viis oma elupäevi pikendada. Loomsed rasvad ja töödeldud toitudes olev suhkur ning nende kobinatsioon nõrgendavad ja kurnavad maksa, neerupealiseid ja pankreast.

Tervendavad toidud veresuhkru tasakaalustamiseks

Eelistada tasub ökoloogiliselt puhtaid puuvilju  – õunu, datleid, viinamarju, mangosid, pirne, marju, erinevaid rohelisi salateid, köögivilju ja juurvilju. Joo kindlasti piisavalt vett, et kogu keha rakud saaksid vajaliku veega täidetud.

Parimad toiduained pankrease, maksa ja neerupealiste jaoks on:

  • Metsmustikad
  • Vaarikad
  • Papaia
  • Spinat
  • Seller
  • Idandid
  • Lehtkapsas
  • Kaneel

Need toiduained täidavad niisuguseid ülesandeid nagu maksa puhastamine mürkidest, glükoositaseme stabiliseerimine, pankrease toetamine, neerupealiste võimendamine ja insuliini stabiliseerimine.

Millist toidulisandit sobiks kasutada veresuhkru kõikumise korral?

Kõrgelt on hinnatud delikatessköögivili artišokk tema väärtuslike ühendite poolest. Artišoki õisikus on 15% süsivesikuid (sh inuliini, mis soodustab seedimist ja vähendab veresuhkrut), B-rühma vitamiine, C-vitamiini, karotiini, meeldiva maitse annavad park- ja aromaatsed ained. Samuti sisaldab artišokk ohtralt väärtuslikke kiud- ja mineraalaineid, mis teeb temast hea lisandi menüü rikastamiseks.

Artišokk soodustab sapisünteesi ja selle eritumist sapipõiest ning tõhustab rasvase toidu seedumist, samuti ergutavad taimes leiduvad kergelt mõrkja maitsega ühendid seedeensüümide eritumist. Rasvade ainevahetuse korrastajana on artišokist valmistatud preparaatidel ka kolesterooli üldtaset langetav toime. Teise väärtusliku ühendina sisaldab artišokk inuliini. Tervislikus toitumises käsitletakse inuliini prebiootikumina, mis soodustab inimese seedekulglas tervisele soodsalt mõjuvate piimhappebakterite paljunemist. Et fruktoosijääkidest koosnev inuliin mõjutab seedimisjärgselt ka suhteliselt aeglaselt ja mõõdukalt veresuhkru taset, siis on seda ühendit kasutatud suhkruhaigete menüüs. Artišoki koostisest leitud antioksüdandina toimiv tsinargiin ohjab liigseid vabu radikale. Järjest avastatakse artišoki uusi raviomadusi, soovitades teda kasutada veel südamehaiguste puhul, veresoonte lupjumisel, kehakaalu langetamiseks, liigeste haiguste, puhitiste ja iivelduse, kõrge kolesterooli, seedehäirete, kõrge maohappesuse, sapikivide, maksa vaevuste, hepatiidi, nahahaiguste ja nõrga immuunsussüsteemi korral.

KAMPAANIA 4=3! OSTA NELI “Veganicity Artichoke” TOODET, KASUTA KAMPAANIAKOODI “VERESUHKUR” JA SAAD ÜHE TOOTE TASUTA. HIND SOODUSTUSEGA KOKKU 24.60 € 

Tarbides 2 kapslit päevas jätkub ühest purgist üheks kuuks.

https://www.biotheka.ee/et/a/veganicity-artichoke

Allikad:

A.William raamat “Medistsiini meedium”

D.Shapiro raamat “Sinu keha räägib sinuga”

https://www.tlu.ee/opmat/tp/terviseopetus/toit/khunre.html

https://www.consumerlab.com/answers/which-supplements-can-help-lower-or-control-blood-sugar/supplements_to_lower_blood_sugar/

https://www.turmericforhealth.com/turmeric-dosage/turmeric-dosage-for-diabetes

Was this post helpful?