Allergiad ei ole alati lihtsalt tüütud kevadekuulutajad – mõne jaoks on need hoopis keha viis öelda: „Peatu. Kuula mind.” Iga aevastus, sügelev silm või tilkuv nina võib olla märguanne, et midagi vajab tähelepanu. Kas ja kuidas saame end sellises olukorras aidata? Oma kogemusi ja soovitusi jagavad kaks Biotheka nõustajat – Liina ja Annika –, kes mõlemad on allergiatega lähedalt kokku puutunud.

„Minu jaoks ei ole allergiad olnud lihtsalt ebamugavus – need on olnud õpetajad,” ütleb Liina. „Need suunasid mind sügavamate vastusteni ja aitasid mul oma keha päriselt tundma õppida.” Aja jooksul sai selgeks, et pelgalt sümptomite mahasurumine või allergeenide vältimine ei too püsivat leevendust – muutus tuli koos teadlikkuse kasvuga.

„Kui hakkasin tegelema juurpõhjustega – tasakaalustasin keha ja meelt, vähendasin stressi ja vabastasin alateadlikke hirme –, muutusid ka allergilised reaktsioonid pehmemaks. Keha muutus kergemaks, kui õppisin lahti laskma vanast emotsionaalsest pingest. Võib tunduda veidi teistsugune lähenemine, aga mind see on aidanud – võib-olla märkad ka sina midagi, mis seni on jäänud varju.”

Liina usub, et allergiaga ei pea võitlema – pigem tuleb seda mõista, kuulata ja leida viise koostööks. „Sarnane ravib sarnast,” ütleb ta. Selle asemel, et keha vaigistada, hakkas ta teda toetama – tugevdas immuunsüsteemi looduslike vahenditega ja lõi endas sisemist rahu, kus keha ei pea enam pidevalt häirekella lööma.

Looduslikud liitlased ja sisemine rahu

Mis on olnud Liina jaoks suurimad abimehed?

C-vitamiin toimib loodusliku antihistamiinina. Võtan seda 2000–5000 mg päevas ja jagan väiksemateks kogusteks,” ütleb ta. „Stress kurnab C-vitamiini varusid, nii et piisav tase aitab hoida immuunsüsteemi rahulikumana ja reaktsioonid kontrolli all.”

Ka probiootikumid on tema igapäevane tugi. „Naljatades ütlen vahel, et olen probiootikumide printsess,” muigab ta. „Allergiate ja immuunsüsteemi vahel on tugev seos – see on puhas mikrobioomi lugu. Kui seedimine töötab, saab keha paremini hakkama ka väliste ärritajatega.”

Wim Hofi hingamistehnikad on aidanud tugevdada närvisüsteemi ja muuta keha reaktsioone rahulikumaks. „Kui keha on pidevas pinges, on ka immuunsüsteem kogu aeg valvel ja kipub üle reageerima. Hingamisharjutused õpetavad rahu – ja see rahu kandub üle ka immuunvastustele.”

Olulisel kohal on sisemine töö. „Allergiad on sageli seotud turvatundega. Kui keha ei tunne end maailmas hoituna, reageerib ta iga pisimagi ärritaja peale. Afirmatsioonid nagu “Maailm on turvaline paik” või “Ma olen hoitud” võivad tunduda lihtsad, aga mõju on sügav – need aitavad immuunsüsteemil maha rahuneda.”

Pese allergeenid maha

Bioteeker Annikal on samuti terve hulk igapäevaseid ja praktilisi nippe, mis aitavad allergiakoormust leevendada:

Kata nahk!
„Allergeenide hooajal kannan alati pikkade varrukatega riideid ja püüan võimalikult palju end katta, et vältida kokkupuudet õietolmuga. Tundub lihtne, aga see toimib!”

Otse duši alla!
„Kohe pärast õuest tulekut võtan riided seljast ja lähen pesema – nahalt ja juustest tuleb allergeenid maha saada. Muidu kanduvad need padjapüürile, voodisse, igale poole.”

Puhas voodi = parem uni
„Allergiaperioodil tasub padjapüüre tihedamini vahetada. Vali padi ja tekk, mida saab pesta. Ja kui sul on võimalus lastega korralik padjasõda pidada, siis tee seda – mehaaniline kloppimine aitab tolmulestasid vähendada!”

Jälgi toidutundlikkust
„Allergia ajal võiks vältida ka muid tundlikkust tekitavaid toite, nagu pähklid, porgand, õun, seller või maasikad. See on väga individuaalne ja nõuab enda kuulamist ja katsetamist.”

Ole nagu sünoptik – jälgi õietolmuinfot!
„Mida vähem tolmu õhus, seda lihtsam hingata. Merekaldal on alati parem. Ja ära too tuppa õitsevaid oksi – näiteks kaseurbi või nartsisse. Need avavad toas kogu oma tolmutagavara.”

Homöopaatiast on abi
“Ninna, silmadesse või kurku olen pihustanud looduslikke homöopaatilisi preparaate – kiire leevendus, ilma kõrvaltoimeteta.”

Toidulisandid aitavad ennetada ja leevendada
„Minu kolm lemmikut on kvertsetiin, Allerstop ja probiootikumid. Kõige parem on alustada juba veebruaris – ennetavalt. Kuna allergiate puhul on maksafunktsioon eriti oluline, siis lisan siia ka Maksakompleksi.”

Biotheka soovitused allergiaperioodiks:

Ecosh ALLER STOP – tugev looduslik kooslus C-vitamiinist, kvertsetiinist ja taimsetest ekstraktidest – aitab leevendada allergiasümptomeid ja toetab immuunsüsteemi.

Ecosh Ecobiotic – sisaldavad 12 piimhappebakteri tüve – tasakaalustavad soolestikku ja tugevdavad keha loomulikku kaitsevõimet.

Tisso PRO EM SAN Pur – vedel probiootikum 31 bakterikultuuri ja 24 taimeekstraktiga – toetab seedimist ja immuunsüsteemi.

Puhdas+ C-vitamiin – puhtal kujul C-vitamiin, mis vähendab põletikke ja aitab kehal stressirohkel hooajal paremini toime tulla.

Orgaaniline spirulina – rikas toitainete ja antioksüdantide poolest – vähendab põletikku ja toetab organismi vastupanuvõimet.

Ecosh musta pähkli ekstrakt – aitab tõhusalt kaasa organismi puhastamisele, seedetrakti normaalsele talitlusele ning immuunsüsteemi vastupanuvõimele.

Ecosh Maksakompleks – aitab toetada keha puhastumist ja normaalset maksafunktsiooni.

Ecosh Kvertsetiin– kvertsetiin, bromelaiin ja C-vitamiin leevendavad allergilisi reaktsioone ja toetavad immuunsust.

Ecosh Oomex – põletikuvastane toime aitab leevendada allergiast tingitud ärritusi.

D-vitamiin – aitab immuunsüsteemil toimida tasakaalukalt ka allergeenide keskel.

 

Was this post helpful?

Lisa kommentaar