Põlvamaa puhtast loodusest sündinud Irja Salvid on täis eestimaiste taimede headust ning on juba aastaid Biotheka poekese klientide lemmikud. Salvide looja Irja Suvisild päris oma esimesed retseptid vanavanaemalt, kelle teadmised on põlvest põlve edasi antud. Iga salv on hoolikalt loodud kindla toime ja eesmärgiga – täna avab Irja meile nende looduse väest sündinud toodete saladusi.

Imesalv – pere universaalne abimees    

Irja Salvide esimene ja siiani populaarseim toode on Imesalv. Algselt oma poja liigeste toetuseks loodud, on see nüüd abiks kõigile, keda kimbutavad liigesvaevused – ja palju enamatki. “Imesalv on justkui pere SOS-salv, mis aitab paljude murede korral,” ütleb Irja. “Nohu puhul võib määrida nina ümbrust ja niisutada selle sisemust, põskkoopapõletiku korral aitab see hästi, köha leevendamiseks tasub hõõruda rinnakule ja keha külgedele. Põiepõletiku puhul võib määrida alaseljale ja -kõhule. See on tõhus ka kukkumiste, isegi igemepõletiku korral – piisab, kui panna salvi marlitükile ja hoida suus, probleemse igeme peal.”

Elujõusalv – turgutav hoolitsus kehale

Elujõusalv ergutab vereringet ja on suureks abiks neile, keda vaevavad veenipõletikud, veenilaiendid, väsinud jalad või jalakrambid. “See aitab hästi ka hemorroidide, eesnäärmevaevuste ja potentsiprobleemide korral – viimasel juhul tuleks seda määrida lahkliha piirkonnale,” selgitab Irja.

Küllusesalv – sensuaalsuse allikas

Nagu nimigi viitab, toob Küllusesalv külluslikke naudinguid. Tänu vereringet stimuleerivale toimele suurendab see erogeenset tundlikkust, aidates naistel lihtsamini orgasmi saavutada. Küllusesalv ei sisalda ravimtaimi, vaid on rikastatud kaheteistkümne erineva õliga, mistõttu sobib ideaalselt ka tundlikule nahale. Peale intiimhoolduse on see suurepärane massaažiõli! “Ja muide,” lisab Irja, “kui masseerida Küllusesalviga piirkondi, kus esineb tselluliiti, aitab see naha taas kenasti siledaks saada.”

Kanepiõlisalv – leevendus probleemsele nahale

Kanepiõlisalv on tõeline kingitus allergilisele, sügelevale ja probleemsele nahale. “Psoriaasi korral aitab see tõhusalt leevendada sügelust ja ebamugavustunnet. Erinevate allergiate puhul soovitan lisaks kanepiõlisalvi nahale määrimisele juua 2 tassi päevas ka kolmisruse teed – see on suurepärase allergiavastase toimega,” soovitab Irja. Kanepiõlisalv on ka väga hästi aidanud akne korral.

Kummelisalv – õrn hooldus beebidele

Eeterlikke õlisid mitte sisaldav Kummelisalv sobib suurepäraselt tundlikule nahale ja ka beebidele, aidates leevendada kuivi ja karedaid laike. “Lisaks kummelile sisaldab salv ka sookailu, mis on üks tugevamaid köhavastaseid taimi Eesti looduses,” selgitab Irja.

Kuusevaigusalv – taastav hooldus kuivale ja lõhenenud nahale

Kuusevaigusalv on ideaalne kuivale, lõhenevale nahale ning seda kiidavad eriti need, kellel on pidevalt ketendavad ja karedad huuled. See salv parandab lõhed ja haavad kiiresti, ka kannalõhed. “Kui hakata kuusevaigusalvi haavale määrima, ei jää hiljem nahale armi,” kinnitab Irja oma kogemustele tuginedes.

Taruvaigusalv – sügav toime lihastele ja närvidele

Taruvaigusalv pakub leevendust närvipõletike ja lihaspingete korral. “Kui kaelasooned on kinni, tasub määrida kuklapunkte ja õlavöödet – soonte jäikus taandub!” soovitab Irja. Ta lisab ka praktilise nõuande: “Kui oled terve päeva rasket füüsilist tööd teinud ja tead, et järgmisel päeval keha valutab, määri õhtul problemaatilised kohad taruvaigusalviga – nii väldid valu hommikul.”

Karurasvasalv – sügavatoimeline tervendaja

Karurasvasalv sisaldab 50% eestimaise pruunkaru rasva, mida inimkeha omastab erakordselt hästi. See imendub sügavale rakkudesse, viies endaga kaasa kõik salvis sisalduvad ravimtaimed. “Karurasvasalv on parim bronhiidi ja köha korral – seda tuleks määrida 3–4 korda päevas rinnakule ja keha külgedele. Samuti pakub see leevendust liigeste kulumise korral,” selgitab Irja.

Jalasalv – tõhus seenhaiguste avitaja

Jalasalv on tugevatoimeline seenevastane hooldusvahend. “Kui masseerida seda varvaste vahele 3–4 õhtut järjest ning teha eelnevalt söögisoodaga jalavanni, kaovad lõhed kiiresti!” teab Irja. “Pärast jalavanni tuleks kahjustunud küüneosad pimsskiviga lihvida ja seejärel määrida salvi kaks korda päevas. Kui seen ikka püsib, võib olla vajalik parasiidikuur.”

Tõrvasalv –  puhastaja ja taastaja

Kasetõrvast valmistatud Tõrvasalv on tõhus põletikuliste haavade hoolduses. Haava tuleks esmaselt töödelda tõrvasalviga ja seejärel jätkata hooldust kuusevaigusalviga. “Kasetõrv tõmbab nahast välja kõik okkad ja võõrkehad! Just nagu Vishnevski salv, mis samuti sisaldas kasetõrva,” räägib Irja. Ka psoriaasi korral on see salv häid tulemusi andnud.

Saialillesalv – õrn, kuid tõhus niisutaja

Saialillesalv hooldab ja niisutab nahka, aidates kaasa selle taastumisele. “See on suurepärane ka päikesepõletuse korral ning sobib ideaalselt kasutamiseks pärast päevitamist, mina ise kasutan seda ka kätekreemi asemel,” soovitab Irja.

Vanaemasalv – abi nahamoodustiste vastu

Vanaemasalv loodi algselt nahavähi käes kannatavale eakale naisele, mistõttu sisaldab see hulgaliselt vähivastase toimega ravimtaimi. Nüüd aitab see kõiki, kes soovivad vabaneda nahamoodustistest. “Kui määrida salvi kahaneva kuu ajal, kaovad käsnad ja tüükad kiiresti,” jagab Irja oma kogemust. “Paljudel naistel tekivad rinnahoidjapiirkonda väikesed nahamoodustised – neid tuleks kaks korda päevas Vanaemasalviga määrida. Samuti sobib salv ka liigesevalude leevendamiseks.”

Mustasõstrasalv ja Ilusalvid – ilu toetus pealaest jalatallani

Mustasõstrasalv ja Ilusalvid on tõeline kingitus neile, kes soovivad hoida oma naha niisutatud ja nooruslikuna. Nende imeline lõhn on lausa nii ahvatlev, et tekib kiusatus ära süüa! Need luksuslikud salvid sobivad mitte ainult näole, vaid ka kätele ja kogu kehale, pakkudes rikkalikku hooldust pealaest jalatallani. Mustasõstrasalvist on saanud ka paljude meeste lemmiksalv, mida kasutada peale habemeajamist naha ärrituse leevendamiseks ja naha niisutamiseks.

Lootosesalv – rahustav ja tasakaalustav hooldus

Irja Salvide uustulija, Lootosesalv, ühendab astelpajuõli ja sinise lootose jõu, aidates leevendada lihaspingeid. “See rahustab nii kehalisi kui ka sisemisi pingeid, toetades ka siseorganite tasakaalu,” selgitab Irja. “Kui kanda salvi vastavale piirkonnale, võib see aidata normaliseerida ka kilpnäärme talitlust.”

Kirjutise autor:  Agnes Kajander, Biotheka blogi toimetaja

Was this post helpful?

Lisa kommentaar