Hingamine tähistab tulekut siia maailma.
Hingamisprotsess toimub automaatselt närvisüsteemi abil,
seega me hingame, pidamata selleks teadlikult midagi tegema.
Hingamiselundkonna moodustavad hingamisteed ja kopsud,
mis tagavad gaasivahetuse organismi ja väliskeskkonna vahel.
Hingamisel on rütm ja see on kooskõlas universumiga:
tõusude-mõõnade, aastaaegade, kuu ja päikese rütmiga.
Kõik elusorganid hingavad.
See ühendab meid, sest me hingame sama õhku, jagame iga hingetõmmet kõigi eluvormidega.
Hingamine – milleks me seda vajame?
Organism vajab toimimiseks hapnikku, selle abil lõhustatakse rakkudes toitaineid ja saadakse eluks vajalik energia. Meie organismi hapnikuga varustab hingamiselundkond.
Süsihappegaasi sisaldus veres määrab ära meie hingamiskeskuse tegevuse. Olenemata meie tahtest, toimub hingamise reguleerimine, sest organismi ja väliskeskkonna vahel toimub gaasivahetus.
Millest koosneb meie hingamiselundkond?
Hingamistee algab ninaõõnega. Seejärel on ninaneel ja kõri. Sealt edasi hingetoru ehk trahhea, millest edasi hargneb kaks kopsutoru. Kopsutorud suubuvad paremasse ja vasakusse kopsu.
Kopsudes toimub gaasivahetus. Inimese parem kops jaguneb kolmeks ja vasak kops kaheks kopsusagaraks.
Kõige viimaseks jäävad peenikesed aveoolid, kus toimub gaasivahetus kopsude ja vere vahel.
Missugused toidulisandid võiksid aidata toetada hingamiselundkonda?
Probiootikumid; tsink; vitamiin C; vitamiin D; ženšen; kurkumiin; N-atsetüülsüsteiin (NAC); vitamiin E; must küüslauk koos taruvaiguga ja vägiheina lehe tõmmis.
Järgnevad toidulisandid aitavad vähendada: infektsiooni (ehk nakkuse) sümptomeid, haiguse kestust ja hingamisteede infektsioonide raskust.
Probiootikumid
• Meie soolestiku jaoks on olulised probiootikumid ja kääritatud toidud, sealhulgas kimchi, jogurt, hapukapsas, miso, keefir ja tempeh. Need on rikkad tervislike mikroobide poolest, mis võitlevad teiste sissetungivate patogeenidega.
• Teatud tüvedel on tugevamad infektsiooni- ja põletikuvastased omadused. Mõned neist tüvedest hõlmavad Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus GG ja Lactobacillus casei. Need on parimad tüved hingamisteede viirusnakkuste vastu võitlemiseks.
Tsink
• Madal tsingi sisaldus organismis võib oluliselt mõjutada keha kaitsevõimet võidelda viirusega. Tsink aitab immuunsüsteemil toime tulla viiruste, bakterite, allergeenide ja kantserogeenidega.
• Tsink (tugev antioksüdant) on retinooli kandevalgu koostises, seega aitab tsink koos A ja C vitamiiniga vältida ja vähendada immuundefitsiite, kuna stimuleerib antikehade sünteesi ja osutab viirustevastast toimet.
Uuringud on näidanud, et tsingi võtmine pärast esimeste külmetusnähtude ilmnemist aitab kaasa kiirele taastumisele. See aitab leevendada ka juba ilmnenud sümptomeid.
Vitamiin C
• Immuunsüsteemi nõrgenemine võib olla seotud C-vitamiini puudusega.
• C-vitamiin on vees lahustuv, seega ei saa organism seda kehas säilitada. See on põhjus, miks me peaksime jälgima, kuidas ja mil viisil me saame organismile tagada c-vitamiini kättesaadavuse. Näiteks, leidub seda rohkelt värsketes puu- ja köögiviljades, nagu kiivi, ananass ja spargelkapsas.
• Sarnaselt tsingile, toimib C-vitamiin antioksüdandina ja tugevdab organismi immuunrakke. Samuti aitab leevendada kehas olevat põletikku.
Vitamiin D
• D-vitamiin aitab võidelda ägedate hingamisteede infektsioonide vastu. Sellel on suur roll – aitab kehal toime tulla erinevate bakterite ja viirustega.
• D-vitamiinil on positiivne toime immuunsüsteemile, kuna see tugevdab makrofaage (baktereid hävitavaid vererakke). Lisaks, tugevdab ka hingamisteede seintes asuvaid antibakteriaalseid immuunrakke.
Ginseng
• Ženšen (sisaldab tugevaid antioksüdante) aitab vähendada põletikku ja toetab immuunsüsteemi vastupanuvõimet. Eriti eakatel võib see kaitsta hingamisteede infektsioonide eest ja aidata terveneda.
Kurkumiin
• Kurkumiin on kurkumi peamine aktiivne ühend ning sellel on tõestatud võimas põletikuvastane ja antioksüdantsed omadused.
• Kurkumiin aitab hingamisteede vaeguste ja sümptomite ravil. Traditsiooniliselt on kurkumit kasutatud, et tervendada külmetusi ja grippi. Mõned uuringud näitavad, et kurkumiin võib kaitsta kopse õhusaaste eest, vähendada kopsupõletikku ja parandada teatud astmaga seotud sümptomeid.
Lisaks aitab kurkumiin veel mitmete teiste ägedate ja krooniliste kopsuhädade puhul, nagu näiteks krooniline obstruktiivne kopsuhaigus, kopsukahjustused, äge respiratoosse distressi sündroom, kopsufibroosis.
• Kurkumiin ennetab või ravib põletikku ja oksüdatiivset stressi, mis omakorda aitab kaasa hingamisteede haiguste ravil.
⇨ Loe veel kurkumi kohta lisaks.
N-atsetüültsüsteiin
• N-atsetüülsüsteiin (NAC) on glutatiooni eelkäija, võimas antioksüdant.
• Uuringud näitavad, et suurtes annustes NAC-i lisamine (1200 mg päevas) võib aidata ravida KOK-i (krooniline obstruktiivne kopsuhaigus).
• See toimib otseselt vabade radikaalide, eriti hapnikuradikaalide püüdjana.
E-vitamiin
• On uuritud E-vitamiini toimet hingamisteede haiguste, nagu astma ja KOK, tervendamiseks. Toidulisandina võetuna aitab E-vitamiin parandada kopsufunktsiooni ja vähendada teatud astma sümptomeid.
Must küüslauk koos taruvaiguga
• Küüslaugul on antimikroobsed, seenevastased ja viirusevastased omadused.
• Kuna ka küüslauk on rikas antioksüdantide poolest, võib see aidata aktiveerida kehas immunogeenne, et vähendada külmetuse, gripi ja muude hingamisteede infektsioonide sümptomeid.
• Taruvaik toetab suuõõne, kurgu ja ülemiste hingamisteede tervist. Võib lihtsalt võtta tüki taruvaiku ja mäluda, kuni taruvaik suus täielikult lahustub.
Vägiheina lehe tõmmis
• Vägihein aitab hingamisteede lihaseid lõdvestada ja seda kasutatakse, et terveneda hingamisteede haigustest. Taime õisi ja lehti kasutatakse ka muude hingamisteede haiguste, näiteks tuberkuloosi, bronhiidi, tonsilliidi ja kopsupõletiku tervendamiseks.
• See on tõhus astma sümptomite leevendamisel, kui hingamisteed on turses ning selle tagajärjel on tekkinud köha, vilistav hingamine või õhupuudus.
? Kopsuhaiguste korral toetavad taimeteed:
? Roheline tee
? Kummeli tee
? Melissi tee
? Laimi tee
? Linaseemne tee
? Salvei tee
? Tüümiani tee
? Malva (kassinaeris) tee
? Kibuvitsa tee
? Piparmündi tee
Kuna meie keha ja vaim toimivad koostöös, siis läbi hingamise saame ka enda närvisüsteemi rahustada.
Viis, kuidas me hingame on vahetult seotud emotsioonidega: kui meil on stress või hirm, siis on meie hingetõmbed tavaliselt lühikesed ja pinnapealsed ning me hingame kopsude ülaosaga; rahulikus ja lõdvestunud seisundis on hingetõmbed pikemad ja sügavamad ning me hingame kõhuga.
Me võime tahtlikult esile kutsuda rahulikuma ja lõdvestunuma seisundi, kui muudame oma harjumuspärast hingamist ning hakkame hingama kõhu kaudu.
See lõõgastab närvisüsteemi ja mõjutab füsioloogilist vastureaktsiooni stressile, rahustades nii keha kui ka meelt.
⇨ Loe ka blogipostitust närvisüsteemi kohta.
Hingame ühendatult!
Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka
Allikad:
Debbie Shapiro “Sinu keha räägib sinuga. Mõtete ja tunnete mõju tervisele.”
Soram Khalsa “D vitamiini revolutsioon. Kuidas selle vitamiini jõud võib muuta Teie elu.”
https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-lungs
https://metrolinamed.com/supplements-to-protect-your-respiratory-system-against-coronavirus/
https://elundkonnad.weebly.com/hingamiselundkond.html
Ecosh “Tsink – mida põhjustab kehas tsingi puudus?”