Aeg-ajalt kõrvetiste esinemine ei ole ebatavaline, kuid mõned inimesed kannatavad peaaegu iga kord söömise ajal põletava ebamugavuse, puhituse ja röhitsemise all. Umbes 20% elanikkonnast põeb gastroösofageaalset reflukshaigust (GERD), kroonilist happe reflukshaigust.

Mõiste “gastroösofageaalne” viitab maole ja söögitorule. Refluks tähendab tagasivoolu. Gastroösofageaalne refluks on siis, kui see, mis on maos, voolab tagasi söögitorru.

Siin artiklis räägime, mis on kõrvetised, miks need tekivad, millised on tervendamise võimalused ja millised toidulisandid võivad aidata kõrvetiste puhul.

⚡  Harva esinevad kõrvetised ei ole üldiselt tõsised. Kui aga kogetakse sagedaseid ja tugevaid kõrvetisi, tuleks pöörduda tervishoiuteenuse osutaja poole.

Kõrvetised võivad tekitada ebamugavus tunde kõhus.

Kõrvetised

Kõrvetised on söögitoru ärritus, mis on põhjustatud maohappest.

Kui me sööme, läheb toit mööda söögitoru alla. Söögitoru põhjas on klapp, mida nimetatakse söögitoru sulgurlihaseks. See klapp avaneb, et toit läbi lasta, ja seejärel sulgub. Mao sees on väga tugev happeline segu – maohape – millest algab toidu seedimise protsess. Mõnikord ei sulgu magu ja söögitoru eraldav klapp korralikult ja osa maohappest läheb söögitorru tagasi.

Kõrvetised on paljude erinevate seisundite, sealhulgas happe refluksi ja GERD sümptom. GERD võib põhjustada muid tõsiseid haigusi, nagu ösofagiit ehk söögitorupõletik, Barretti söögitoru ehk söögitoru limaskestade muutused ja nende muutuste foonil võib areneda välja vähk.

Kõrvetiste sümptomid

Põletav tunne rinnus, mis võib kesta mõnest minutist paari tunnini.
Valu rinnus kummardamisel või pikali heitmisel.
Põletav tunne kurgus.
Kuum, hapu, happeline või soolane maitse kurgus.
Neelamisraskused.

Enesetunne halveneb sageli pärast söömist või kui heidetakse kohe pikali pärast söömist. 

Millest tekivad kõrvetised?

Kõrvetisi võivad põhjustada elustiili- ja toitumisharjumused – sealhulgas toidud, mida sööte, kui suured on portsjonid ning söömine vahetult enne magama minemist. 

Kõrvetisi kutsuvad esile mõned toidud ja joogid, milleks on näiteks: sibulad; tsitrusviljad; kõrge rasvasisaldusega toidud; tomatid; tomati põhised tooted; alkohol; tsitrusviljade mahlad; kofeiini sisaldavad joogid; gaseeritud joogid; praetud toit; kiirtoit; pitsa; kartulikrõpsud ja muud töödeldud suupisted; tšillipulber ja pipar (valge, must, cayenne); rasvane liha, nagu peekon ja vorst ning juust.

Need toidud lõdvestavad söögitoru sulgurlihast ja viivitavad seedimisprotsessi, lastes toidul kauem maos seista.

Mõnikord põhjustab või halvendab seda:

– ülekaalulisus;
– suitsetamine;
– kõrge stressitaseme olemasolu;
– kandes kitsaid riideid ja vööd;
– rasedus;
– mõned ravimid, nt põletikuvastased valuvaigistid (nt ibuprofeen)

Kõrvetised raseduse ajal 

⇨ Kõrvetised ja seedehäired on raseduse ajal üsna sagedane probleem, sest laps surub vastu kõhtu ja kehas toimuvad hormonaalsed muutused.

Mille abil saab kõrvetisi tervendada?

Enamasti saab kõrvetisi kodus tervendada seda tunnet tekitavate elustiiliharjumuste muutmisega, käsimüügiravimitega ja lisaks aitavad seda tervendada ka mõned toidulisandid.

✔ Kõrvetiste käsimüügiravimid hõlmavad tavaliselt antatsiide ja happeblokaatoreid.

Toidud ja joogid, mis aitavad kõrvetisi leevendada:

? Kiudainerikkad toidud:

Täisteratooted nagu kaerahelbed, kuskuss ja pruun riis.
Juurviljad nagu bataat, porgand ja peet.
Rohelised köögiviljad nagu spargel, brokoli ja rohelised oad.

? Aluselised toidud:

Banaanid
Melonid
Lillkapsas
Apteegitill
Pähklid

? Vesised toidud nagu:

Seller
Kurk
Salat
Arbuus
Puljongipõhised supid
Taimetee

Rasvata piim võib leevendab koheselt kõrvetiste sümptomeid. Madala rasvasisaldusega jogurtil on samad rahustavad omadused.

Ingver on oma raviomaduste tõttu üks parimaid seedimist soodustavaid aineid. See on oma olemuselt leeliseline ja põletikuvastane, mis leevendab seedetrakti ärritust. Proovige juua ingveriteed, kui tunnete kõrvetiste tekkimist.

Sidrunimahla peetakse üldiselt väga happeliseks, kuid väike kogus sidrunimahla segatuna sooja vee ja meega on leelistava toimega, mis neutraliseerib maohapet. Samuti on mesi täis looduslikke antioksüdante, mis kaitsevad rakkude tervist.

Kõrvetisi aitavad ära hoida rohelised köögiviljad.

Toidulisandid, mis aitavad kõrvetiste puhul

Libejalakasaitab vähendada happe refluksi, kõhuvalu, krampide, iivelduse ja oksendamise raskust. (1)

⚡ NB! Raseduse ajal, diabeetikul ning hormooni tundlike seisundite puhul nagu rinnavähk munasarjavähk, endometrioos või emaka fibroidid, ei ole seda soovitav libejalakat manustada. (!)

Libejalaka meie e-poest leiad SIIT ja SIIT!

Probiootikumid – mõned uuringud on leidnud, et probiootikumid võivad aidata vähendada happe refluksi sümptomeid.

Näiteks 13 uuringu ülevaates leiti, et 79% neist märkis, et probiootikumid avaldasid soodsat mõju GERD-i sümptomitele, sealhulgas kõrvetiste vähenemisele ning kõhuvalu ja iivelduse vähenemisele. (2)

Lisaks leiti ühes hiljutises uuringus, et probiootikumide võtmine võib vähendada soolestiku mikrofloora muutuste riski, mis on põhjustatud GERD raviks kasutatavate prootonpumba inhibiitorite (PPI) pikaajalisest kasutamisest. (2)

Probiootikumid meie e-poest leiad SIIT!

Saccharomyces boulardii tüvi on näidanud väga häid tulemusi kõhuvalu, ebamugavustunde ja happe refluks sümptomite leevendamise puhul. (9)

Boulardii meie e-poest leiad SIIT!

Melatoniin on hormoon, mis vastutab peamiselt une-ärkveloleku tsükli reguleerimise eest.Kuigi seda kasutatakse tavaliselt unetuse tervendamiseks ja unekvaliteedi parandamiseks, on mõned uuringud leidnud, et melatoniin võib aidata ka happe refluksi leevendamisele kaasa. (2)

Ühe uuringu kohaselt, milles osales 36 inimest, vähendas melatoniini võtmine kas üksi või koos kõrvetiste ravimiga 4–8 nädala jooksul GERD sümptomeid. (2)

Mõned uuringud näitavad, et melatoniin võib aidata kaitsta söögitoru põletiku eest, mis võib ära hoida GERD-ga seotud pikaajalisi terviseprobleeme, nagu Barretti söögitoru. (2)

B-vitamiinid, sealhulgas folaat, riboflaviin ja vitamiin B6, võivad aidata tervendada happe refluksi.

Ühes uuringus leiti, et mitme B-vitamiini suurenenud tarbimine oli seotud väiksema refluksösofagiidi riskiga, mida iseloomustab söögitoru põletik, mida sageli põhjustab happe refluks. (2)

Suurem folaadi ja B6-vitamiini tarbimine oli seotud söögitoruvähi ja haigusseisundiga, mida nimetatakse Barretti söögitoruks, väiksema riskiga, mis mõlemad on pikaajalise GERD võimalikud tüsistused. (2)

B-vitamiinid leiad meie e-poest SIIT!

Aloe uuringud näitavad, et puhastatud aloe vera mahl võib olla ohutu ja tõhus vahend refluksi sümptomite vähendamiseks. (7)

  1. aasta uuring näitas, et mahl vähendas tõhusalt happe refluksi sümptomeid, nagu traditsioonilised ravimid seda teevad, ilma kõrvaltoimeteta. Mõnel juhul oli mahl traditsioonilistest ravimitest tõhusam. (7)

Teadlased jõudsid järeldusele, et aloe vera võib toimida vähendades happe tootmist ja toimides põletikuvastase ainena. (7)

Aloe vera võib aidata leevendada ohutult ja tõhusat GERD sümptomeid. (8)

Puhta aaloe lehe sisemuse geeli leiad SIIT!

NB! Meie paljud kliendid kasutavad: aaloe lehe sisemuse geeli, libejalakat, boulardiid ja probiootikume, et tervendada ja leevendada happe refluks sümptomeid.

Ka piparmündi lehe kapslid toetavad sapi ja mao tegevust ning pakuvad mõnusat leevendust kõrvetiste korral.  Ecoshi piparmündilehe kapslid leiad SIIT!

Nipid kõrvetiste ennetamiseks:

Hoida tervislikku kehakaalu.
Vältida toite ja jooke, mis süvendavad sümptomeid.
Kanda riideid, mis on talje ümber lõdvalt.
Süüa väiksemaid portjoneid ja proovida mitte üle süüa.
Mitte suitsetada.
Vältida kõhukinnisust.
Magada piisavalt ja vähendada stressi.
Oodata 3 tundi pärast söömist, enne kui pikali heita.
Tõsta voodiots kõrgemale 10–20 cm, pannes midagi voodi või madratsi alla – rindkere ja pea peaksid olema vööst kõrgemal, et maohape ei liiguks üles kurgu poole.

Kirjutise autor: Sandra Liivrand, Biotheka

Kasutatud Allikad:

  1. Milk Thistle (Emedicinehealth)
  2. 6 Vitamins and Supplements for Acid Reflux (healthline)
  3. GERD Diet: Foods That Help with Acid Reflux (Hopkinsmedicine)
  4. Heartburn and acid reflux (NHS)
  5. ​​GERD (Webmd)
  6. Heartburn: Why it happens and what to do (Medicalnewstoday)
  7. Can You Use Aloe Vera Juice to Treat Acid Reflux? (Healthline)
  8. Efficacy and safety of Aloe vera syrup for the treatment of gastroesophageal reflux disease: a pilot randomized positive-controlled trial (Pubmed)
  9. Natural Remedies For Acid Reflux (HealthCentral)

Was this post helpful?

Lisa kommentaar