Kui loodus kevadel tärkab, tärkab koos sellega ka meie keha vajadus uue energia, vitamiinide ja puhastumise järele. Õnneks leidub Eestimaa looduses rohkelt väekaid taimi, mida võib nimetada tõelisteks looduse supertoitudeks. Nende seas säravad oma väega näiteks naat, kõrvenõges, võilill ja nurmenukk.
Naat – kevadine puhastaja
Vähenõudlik ja visalt kasvav naat pole aias tüütu umbrohi, vaid tõeline vitamiinipomm. Ta sisaldab rohkesti C- ja E-vitamiini, eeterlikke õlisid, mineraalaineid ja kiudaineid, mis toetavad südame ja soolestiku tööd. Naat sisaldab ka antioksüdante ja flavonoide, mis tugevdavad organismi kaitsevõimet ja aitavad tasakaalustada seedimist. Vanarahvas teadis: kui kevadel naat nina mullast välja pistab, on nälg selleks korraks möödas.
Kasutussoovitus: Lisa noori naadilehti smuutidesse, omletti, salatitesse või tee neist rohelist pestot.
Kõrvenõges – elujõu turgutaja 
Kõrvenõges on valgu-, vitamiini- ja mineraalaineterikas taim, mis toetab kogu organismi: immuunsüsteemi, vereringet, hormonaalsüsteemi ja neerufunktsiooni. Tema lehtede mahl segatuna meega aitab hingamisteede haiguste, heinapalaviku ja neerukivide korral. Klorofüllirikkana on nõges ka suurepärane rauaallikas ning toetab stressis neerupealsete tööd.
Kasutussoovitus: Noori võrseid võib kuumutada nagu spinatit, kasutada supis, pirukates või kuivatada teeks.
Võilill – maksa ja neerude toetaja
Võilille lehed on kevadel eriti väärtuslikud: nad aitavad kehal liigset vedelikku väljutada, ergutavad seedimist, toetavad maksa ja on pungil vitamiinidest. Parim aeg lehti koguda on enne õitsemist – siis on nad vähem kibedad.
Kasutussoovitus: Võilille noored lehed sobivad imehästi värskesse salatisse või smuutisse.
Nurmenukk – silmailu pakkuv vitamiiniallikas
Nurmenukk rõõmustab nii silma kui tervist. Tema lehed ja õied sisaldavad rohkelt C-vitamiini, karotiini, vitamiine A, E ja P, saponiine ja mangaani. Taimel on rahustav, valuvaigistav ja röga lahtistav toime, mistõttu sobib ta hästi kevadiste hingamisteede vaevuste korral. Samuti aitab nurmenukk kroonilise väsimuse, unetuse ja närvilisuse korral.
Kasutussoovitus: Haki nurmenuku õied ja lehed koos nõgese ja võilillelehtedega salatisse või valmista neist tervistav tee.
Retseptiideed:
Naadipesto
Vaja läheb:
• 2 peotäit noori naadilehti
• 1 küüslauguküüs (võid panna rohkem, kui oled küüslaugusõber)
• 1 dl röstitud päevalilleseemneid
• 2 sl kvaliteetset oliiviõli
• 2 sl värskelt riivitud parmesani
• Näpuotsaga soola
• Veidi sidrunimahla
Valmistamine:
Loputa naat hoolikalt ja kuivata. Pane kõik koostisosad blenderisse või köögikombaini ning töötle seni, kuni segu on kreemjas, ent jääb kergelt tükiline – nii jääb pesto mõnus krõmps. Vajadusel lisa veel veidi oliiviõli.
Võilillelehesalat parmesaniga
Vaja läheb:
• Peotäis noori võilillelehti
• Peotäis rukolat või beebispinatit
• 2 sl külmpressitud oliiviõli
• 1 sl palsamiäädikat või värskelt pressitud sidrunimahla
• 1 tl mett
• Riivitud parmesani
• Soovi korral röstitud pähkleid või seemneid – nt kreeka pähkleid, mandleid või kõrvitsaseemneid
Valmistamine:
Sega kastmeks oliiviõli, palsamiäädikas ja mesi, kuni segu on ühtlane ja siidine. Pese ja kuivata lehed hoolikalt, seejärel sega need kastmega õrnalt läbi. Tõsta salat taldrikule, puista peale parmesani ja lisa soovi korral krõmpsuvaid pähkleid või seemneid.
Umbrohusmuutid:
- variant: mõned greibitükid, 2 kooritud kiivit, seemneteta apelsin, peotäis noort umbrohtu (nõgest, võilille, naati jne), 2 tassi vett.
- variant: 1/2 peotäit noori võilillelehti, 2 sellerivart, väike tükk ingverijuurt, 2 aprikoosi või nektariini, 1/2 ananassi.
- variant: kimp võilillelehti, 4 tomatit, 3 tassi vett.
Kirjutise autor Agnes Kajander, Biotheka blogi toimetaja.