5 kriitilist tegurit, mis mõjutavad Sinu immuunsüsteemi ja lõpptulemusena Sinu tervist, on:
1. Sissehingatava õhu kvaliteet;
2. Joodava vee kvaliteet;
3. Toidu kvaliteet;
4. Füüsilise aktiivsuse määr;
5. Positiivsete tunnete ja stabiilsuse määr Sinu psühholoogilises ja emotsionaalses elus.
Esimene tegur: sissehingatava õhu kvaliteet
Paljud teie hulgast elavad linnades, kus teil on kas vähene või olematu kontroll selle üle, milline on teie elukeskkonna õhu kvaliteet. Just sellepärast tuleks veelgi enam vältida suitsetamist ja hoiduda eemale suitsusest õhust. Kui õhk, mida sa sisse hingad, on juba reostunud, siis ära reosta seda veel rohkem.
Sinu keha talub teatud hulgal mürgistust kõigi viie teguri puhul, kuid igal inimesel on piirid. Tavaliselt on nii, et kui käituda targalt kolme või nelja teguri puhul, siis on ülejäänud ühe või kahe teguri puuudsed palju kergemini vastuvõetavamad.
Tubakasuits võib tühistada kõik selle hea, mida teed oma elu teistes valdkondades. Kui sa ei suuda suitsetamisest loobuda, siis kaalu Sun Pure´i või Airex Model 45 õhufiltri kasutamist. Need võivad olla pisut kallid, kuid on seda hinda igati väärt, sest tagavad sulle puhtama õhu. Ära osta õhufiltreid, mis eritavad osooni.
Teine tegur: joodava vee kvaliteet
Vesi on kõikide sinu kehavedelike elu. Sinu keha veepõhised vedelikud on koemahlad, lümf, lima ja uriin. Vesi peseb ja määrib sinu liigeseid ja silmi. See on aluseks süljele ja higile, mis eemaldab mürke naha kaudu. Samamoodi nagu õhk, on vesi eluks hädavajalik. Hea, puhas ja selge vesi on hädavajalik, et tagada hea tervis. Ma ei soovita vett juua plastpudelitest.
Vee puhul on kõige olulisem, et see peab olema puhas. Kahjuks leidub meie veevarustuses palju mürke, sealhulgas arseeni, kloori, asbesti, kaadmiumi, pliid ja nitraati. Lisaks palju haigusetekitajaid.
Väga tähtis on parandada selle vee kvaliteeti, mida sa jood. Veejoomine on väga oluline, sest aitab kaasa seedimisele, soolestiku tööle ja toitainete seedimisele.
Minu soovitus, kuidas kohe parandada oma vee kvaliteeti: rüüpa filtreeritud vett või lahjat teed terve päeva, nii tööl kui ka kodus. Veepudel võiks olla klaasist või metallist ning hoidke üks pudel varuks ka oma autos. Vesi puhastab organismi väga paljudest mürkidest. See on väga lihtne asi, mida saate oma keha heaks teha. Kui sa hakkad jooma rohkem puhast vett, peaksid vähendama ka selliste vedelike tarbimist, mis mõjuvad sinu organismile halvasti, nagu alkohol, mahlad, kohv ja karastusjoogid. Need kõik mõjutavad sinu immuunsüsteemi ja üldist tervist. Siiski üldreegel on, et mitte miski ei ole totaalselt keelatud.
Kolmas tegur: sinu toit
Valdavalt on inimesed geneetiliselt sarnased taimetoiduliste liikidega. Meie süljenäärmed sisaldavad süsivesikute seedimiseks ensüüme, ptüaliini. Meil on pikk ja väike soolestik (kaksteist kehapikkust) nagu taimetoidulistel loomadel, näiteks kitsedel ja gorilladel, mitte lühike ja väike soolestik (kolm kehapikkust) nagu karnivooridel, näiteks koertel, tiigritel ja krokodillidel. Meie hambad on lamedad ja sobivad eeskätt taimse toidu söömiseks, mitte teravad, mida läheb tarvis liha närimiseks. Inimestel ei ole kihvasid ega küüniseid nagu karnivooridel. Meie suus olevast 32 hambast on liha söömiseks neli kehvalt arenenud silmahammast. Kui seda asjaolu arvestada, sii speaksime kaheksast toidukorrast liha sööma ühel korral või mitte sagedamini kui ühe korra iga kolme päeva kohta või 2 korda nädalas. Sobiv portsjon on sööja rusika suurune.
Toidud, mis on kolesteroolirikkad, et suurendada lihasööjate vere kolesteroolisisaldust, suurendavad hoopis taimtoiduliste loomade, nagu inimeste, vere kolesteroolisisaldust.
Me arenesime koos taimeriigiga umbes 2 miljoni aasta jooksul. Erinevate toitumisviiside hulgas on ka selline toitumine, mis sobib kõige paremini meie organismile. See on toitumisviis, mis toetab meie bioloogiat. Mina nimetan seda inimese loomulikuks mustriks.
Meie iidsed esivanemad sõit toitu, mis oli pärit otse loodusest. Ma viitan sellisele toitumisele kui toidumantrale: värsked puu- ja köögiviljad, töötlemata täisteravili ja oad, kõik orgaanilised ja kiudainerikkad toidud.
Meie esivanemate toidumantradieedis oli hulgaliselt toitaineid ja toit ei olnud solgitud kunstlike kemikaalidega. Puudus sünteetiline toit. Loomne toit, mida siis tarvitati, oli puhas ning väikese rasvasisaldusega, selles leidus vähe kahjulikke küllastunud rasvhappeid ja palju kasulikke oomega-3-rasvhappeid. Loomulikult ei mõjutanud tol ajal elanud inimesi praegused keskkonnamürgid.
Selliste toitumispiirangutega elamise tulemus oli – ja on siiani paljudele inimestele – hea tervis. See puudutab ka neid, kes elavad oma traditsioonide järgi ka tänavapäeval. Näiteks nagu Põhja-Mehhikos elavad tarahumara indiaanlased on hea näide traditsioonilist elu elavatest inimestest, kes naudivad märkimisväärselt head tervist. Neil on väga vähe südamehaigusi, vähki, diabeeti, rasvumist, artriiti ja teisi raskeid haigusi. Nad söövad palju täisteravilju, väskeid köögivilju, puuvilju, kala ja väheses koguses puhast liha. Liha süüakse nii-öelda maitseainena. Kõik see muudab nende toitumise äärmiselt toitainerikkaks, kuid kasulikult vaeseks just küllastunud rasvade poolest. Nad ei söö töödeldud sünteetilist toitu, mis tähenda, et nende organismi ei jõua transrasvad. Transrasvad ehk hüdrogeenitud rasvad suurendavad riski põdeda südamehaigust, diabeeti ja vähki.
1989.aastal, pärast Hiinas elava 6500 perekonna tervise ja toitumisharjumuste uurimist, kirjutas doktor T.Colin Campbell, Cornelli ülikooli toitumisspetsialist ja biokeemik „the China Study”, mida on hinnatud üheks kõige laiahaadrelisemaks toitumisalaseks uurimustööks, mis kunagi on tehtud. Doktor Campbell leidis, et parim näitaja, kas hiina inimene kannatab või ei kannata raske haiguse käes, on tema vere kolesteroolisisaldus.
„Seni oleme näinud, et kolesterool on hea näitaja selle kohta, missuguseid haigusi võib inimene põdeda,” ütles dr Campbell New York Timesile. „Need, kelle vere kolesteroolisisaldus on suur, on vastuvõtlikud heaoluühiskonna haigustele: vähile, südamehaigustele, osteoporoosile ja diabeedile. Põhiolemuselt oleme taimetoidulised ja seepärast peaksime sööma erinevaid taimseid toite ja võimalikult vähe loomseid toite.”
Tänapäeva inimese toitumine, mis sisaldab rohkelt töödeldud toite, maiustusi, soola ja rasvu, on kõrvalekaldumine, kui pidada silmas inimeseks olemise kogemust. Sellist asja ei ole varem nähtud, veelgi enam – varem söödud. Praegune toitumistava on äärmiselt mürgine meie bioloogiale ja eriti meie immuunsüsteemile.
Neljas tegur: ära väldi liikumist ja tee trenni
Inimesed on loodud olema füüsiliselt aktiivsed ja vabad üleliigsest rasvast. Aktiivse eluviisi puudumine ning töödeldud rasva- ja süsivesikurikka toidu söömine on viinud meid rasvumise epideemiani. Selline toitumine ei ole mõjutanud üksnes täiskasvanuid inimesi, vaid kahjustab ka paljude laste tervist.
Liigne kaal, mida põhjustavad rasvarikkad toidud, on nõrgestanud meie imuunsüteemi ja sillutanud sobiva tee põletikulistele haigustele, sealhulgas südamereumale, vähile, kõrgele vererõhule ja diabeedile.
Viies tegur: sinu mõtted
Ma usun, et mõtted mõjutavad otseselt sinu üleüldist tervist. Sa pead leidma viise, kuidas postiivselt mõelda ja muljeid vastu võtta ning väljendada positiivseid mõtteid ja emotsioone. Seda kõike mitte üksnes omakasupüüdmatusest, vaid sinu enda heaoluks. Seda kõike mitte üksnes omakasupüüdmatusest, vaid sinu enda heaoluks.
Negatiivsed mõtted mõjutavad sinu füüsilist keha. Need tekitavad suurt hirmu, ärevust, lihaspingeid, hormonaalse tasakaalu puudumist ja muudatusi hingamises, südame- ja ajutöös. Positiivsetel mõtetel on täpselt vastupidine mõju: need kutsuvad esile sügavat füüsilist lõõgastumist, lihaspinge vähenemist, hormonaalset tasakaalu, sügavat ja rahulikku hingamist ning tõhusat südame- ja ajutööd.